29 Ocak 2013 Salı

ETAMİN SEHPA ÖRTÜSÜ 2


Merhaba ! Gönlünüzce güzel bir gün diliyorum !

İlkokul yıllarımda işlediğim bir sehpa örtümü paylaştım bugün. Etamin işlemeyi nasıl öğrendiğimi burada anlatmıştım. Görüşlerinizi merak ediyorum.


28 yorum:

 1. Sanki yıllar önce, şimdi kullanılan yere çok yakışsın diye bilip de işlenmiş!
  Küçücük bir hanımın işlediğine inanmak zor, vallahi bravo.Boş yere denmiyor ağaç yaşken eğilir diye.Ama o minik kızın el işlerine apayrı bir yeteneği varmış belli ki.
  Çok beğendim, iç açan bir örtü, çok sevdim.Ellerine sağlık arkadaşım.
  Sevgilerimle.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ayyy, nekadar güzel sözler bunlar, çok teşekkür ederim.

   Yetiştiğim ortamdaki bütün kadınlar (ve erkekler de ) çok marifetli ve çok çalışkandı, boş durmak ayıptı. Öyle bir ortamda el işlerini öğrenmem hem normal hem de kaçınılmazdı.

   Kucak dolusu sevgilerimle.

   Sil
 2. Kanaviçeye bayılıyorum. Ellerinize sağlık. Çok şirin olmuş. Sevgiyle kalın:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bilenler sevenler nasıl da belli oluyor :) Çok teşekkür ederim.

   Sil
 3. Amanın bu defa bilgisayar başından kalkmadan yakaladım bu yayını :)))))

  Daha göz atılacak 10 larca blog var; sizden başlamak çok iyi oldu :))))

  Efendim düşüncelerim öncelikle ilkokulda bu kadar düzgün bir işler çıkaran bir çocuğun doğru meslek seçtiği yolunda pekişti.

  İlerki yaşlardakiler için bile zor ve sabır isteyen bir işi; inat ve sabırla bitirdiğiniz için, sizin, tuttuğunu koparan ve istediği herhangi bir şey için sabırla ve sistematik çalışan biri olduğunuzu da düşünüyorum şahsen.

  Bir etamin sever olarak da örtüyü çok güzel, sempatik ve otantik bulduğumu da belirtmeliyim.

  Bunca yıl tertemiz de saklanmış demekki kıymet bilen ellerde.

  Hadi başkalarına da yer ve söyleyecek söz bırakayım :)

  Sevgilerimle

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sizden korkulur Nurdan Hanımcığım,

   Sadece satır aralarını değil, yazılmamış satırları ve aralarını da okuyorsunuz :) Kriminal dedektif gibi küçük bir ip ucundan koca bir profili çıkarabiliyorsunuz.

   Sehpa örtüsü işine dönersek; Fark etmişsinizdir, köşeleri denk getirememişim. Figürleri doğru yapmışım ama örtünün bütününü hesaplayamamışım ya da elimdeki kumaş tam kare değildi.

   Bunlardan o kadar çok vardı ki açıkçası bana pek değerli de gelmezler. Her taşınmada neler attım neler... Bazılarını bohça gibi kullanmışım, öylelikle kalmışlar.

   Diğer blogları dolaşırken size kolay gelsin :)

   Sevgilerimle.

   Sil
 4. bravo, yani insan ilkokulda bunu yaparsa, sonraki yıllarda neler neler yapar, adam olacak çocuk o yaşlardan belli oluyor demek ki, ellerine sağlık, harika olmuş. Hem de zamansız bir model olmuş, bugün bile kullanılır modernliğiyle, renkleriyle..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Elif Hanım,

   Benim çevremdeki bütün kadınlar o kadar marifetliydi ki ister istemez aralarında bir şeyler öğrendim. Onlara kıyasla ben hala pek becerikli sayılmam ama okuduğum için beni hoş görüyorlar.

   Sizin gibi büyük bir ustadan böyle güzel sözler duymak ruhumu okşadı, çok teşekkürler.

   Sil
 5. Sevgili Nowacraft, bayılıdım çok sevdim, renklerin güzelliğine mi vurga yapayım, en sevdiğim renkler ama benim hayran kaldığım bunca yıla rağmen ipliklerin güzelliklerini yıllara meydan okurcasına korumaları, işte eski işler bu derece kıymetli.... Bu arada ilkokul yıllarından beri işlediğinizi belirtmekle çok iyi yapmışsınız. Bazı konularda mütevazi olmamak gerektiğini anlamaya başladım. Geçmişte yaptıklarımızdan bahsedilmeyince insanlar henüz yenice bu işlere başladık diye düşünebiliyorlar. O yıllar için bile bence çook detaylı ve güzel bir çalışma olmuş elerinize sağlık.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Handan Hanım,

   Aslında kumaşlar, iplikler zannettiğimiz kadar dayanıksız değiller. Aşırı hor kullanmadıkça yani normal şartlarda kullandıkça çok uzun ömürlü oluyorlar. Hatta onları üreten insanlardan daha uzun ömürlü oldukları için beni üzdükleri zamanlar oluyor. Annemin, teyzemin, halalarımın el işlerini hala kullanıyorum ama onlar çoktan toprak oldular.

   Mütevazılık konusuna gelince; İnsanlar yaş ve eğitim itibariyle aynı olgunluk ve zeyreklikte olmadıkları için bazıları mütevazılığınızı erdem olarak kıymetlendirirken bazıları da gerçek sanırlar. O yüzden asıl olan, karşındaki kişiye göre konuşmaktır ama blog ortamında buna imkan olmadığına göre herkes kendi mertebesine göre payına düşeni alacaktır.

   Bu blogda eski ve yeni, benim ve ailemin kadınlarının işlerini paylaşıyorum. Amacım "Görün, bakın ben ne yaptım." değildir. Paylaşımlarım başkalarına fikir, ilham olsun diyedir. Benim sehpa örtüsüne işlediğim bir motifi bir başkası pano yapar veya abajur ya da bambaşka bir şey. Ben diğer bloglardan veya genelde internetten bu şekilde çok yararlandığım için "çam sakızı çoban armağanı" misali katkım olsun diye yapıyorum.

   Çok uzattım, konuşacaklarımız birikmiş :) Uygun zamanda buluşalım, kaynatalım :)
   Sevgilerimle

   Sil
 6. Valla ilkolul için büyük bir başarı.Belliymiş o zamandan hüneriniz.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ortam bunu gerektiriyordu ama bana da çok ters gelmemiş demek ki :) Çok teşekkürler.

   Sil
 7. ne kadar guzel olmus cok yapasım geldı sımdı

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aaaa, özendirdiysem ne mutlu :) Çok teşekkürler.

   Sil
 8. Bayıldımmmmm.Tek kelimeyle harika.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yıllar öncesine ait övgüleri şimdi almak da ilginç bir duygu :) Çok teşekkürler.

   Sil
 9. Vay canına !! ilkokul çağında bu kadar muhteşem bir iş maşallah maşallah!! desenine de bayıldım!! bunun neresi kusurlu ben anlayamdım, gayet güzel yahuu !!ellerine sağlık çok güzel!!

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Şimdiki nesil sınavlara çalışmaktan el işlerine zaman bulamadığı için size garip gelebilir ama benim çocukluğumda bu işleri yapmak normaldi.

   Övgü dolu sözleriniz için çok teşekkürler.

   Sil
 10. ooooo harıkaaa...masallahhh ılkokulda cıkmıs bu yetenek ortaya demek...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Serpil Hanım,

   Yetenek doğuştan gelir ama ortaya çıkması için uygun koşullar gerekir. Benim ailemdeki kadınlar bunu fazlasıyla sağladılar.

   Sil
 11. Ben gelene kadar arkadaşlarım yazmak istediklerimi çok güzel dile getirmişler bende onlara katılıyorum. Ellerinize sağlık çok güzel işlenmiş desenlerde çok güzel.Sevgilerimle..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ziyaretiniz ve güzel sözleriniz için çok teşekkürler.

   Sil
 12. Vay canına ilkokulda haa,ben o zaman iğne bile tutamıyordum,ellerine sağlık canım çok sevimli gözüküyor :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ortam ve şartlar insanı büyük ölçüde şekillendiriyor. E biraz da içimden geliyormuş demek :)

   Çok teşekkürler.

   Sil
 13. aaaaaaaaaaa şoktayım şuan :))) nasıl bir yetenek sizdeki hayran kalıyorum inanın, nasıl düzgün nasıl güzel bir iş, ayrıca hayal gücünüz de muhteşem, nasıl güzel bir desen yapmışsınız bayıldım çok tatlı:)))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Melis'çiğim, sadece zaman...

   Çok teşekkürler.

   Sil

İçinizden nasıl geliyorsa.